2.8.13

Jedna powieka vs dwie powieki

Japończycy mają skośne oczy, każdy to wie, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego?  Kiedyś w książce przeczytałam, że małym dzieciom tłumaczy się, jakoby ich skośność była rezultatem jedzenia.. ryżu. Oczywiście jest to totalny absurd, ale na wszelki wypadek ograniczam spożywanie tej rośliny.. Więc skąd ta skośność?

Nasze oczy mają dwie powieki: górną oraz dolną, natomiast azjatyckie - tylko dolną. Odpowiedzialna za to jest tzw. fałda mongoloidalna i oznacza to tyle, że ich "górna" powieka jest mocno wydatna, i wygląda trochę jak po nieprzespanej nocy lub po użądleniu przez pszczołę. 
W języku japońskim wyróżnia się trzy rodzaje oprawy oczu: hitoe mabuta (pojedyncza powieka), futae mabuta (podwójna) oraz okubutae mabuta, czyli powieka ze zmarszczką (efekt pośredni). To, co nas w nich tak fascynuje i intryguje, dla Japonek jest prawdziwą zmorą. I tu na pomoc biegną liczne salony chirurgiczne. Dzisiejsza chirurgia plastyczna i estetyczna jest na tyle zaawansowana, że coraz większa liczba zdesperowanych Japończyków poddaje się zabiegowi nacięcia fałdy i formułowaniu z niej powieki. Większe oko, posiadające załamanie jest symbolem piękna i estetyczności, która stanowczo wypiera rodzime spojrzenie. Wystarczy tylko spojrzeć na bohaterki mang lub anime, których oczy usytuowane są prawie na pół twarzy. Ciekawe tylko dlaczego tak jest? Zachód staje się idolem młodych Japończyków i za wszelką cenę chcą się upodabniać do swoich europejskich czy amerykańskich kolegów. A to tylko napędza firmy kosmetyczne, które prześcigają się w coraz to bardziej wymyślnych sposobach. Tych, co nie stać na zabieg chirurgiczny ratują się, szukając odpowiednich kosmetyków oraz urządzeń w drogerii. Hitem stał się wynalazek do podklejania powiek! W internecie można znaleźć ogromną ilość filmików instruktażowych. Ciekawe jest to, że taki zabieg dostał nawet swoją własną nazwę blefaroplastii, czyli korekcja oprawy oka. A nie lepiej czasem zostawić to, co natura nam dała?


A Wy co myślicie o tym zjawisku? (:

5 komentarzy:

 1. Zachód chce się upodobnić do ślicznych Japonek a wschód marzy o urodzie europejskiej/amerykańskiej. Od zawsze tak było, że człowiek nie docenia tego co ma. haha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym właśnie polega ten paradoks...

   Usuń
 2. Jedno słowo, DAFAQ.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten filmik mnie przeraża O___O. Nie chciałabym, żeby mi ktoś coś z okiem robił. Po co w ogóle zmieniać naturę człowieka? Nie rozumiem Japończyków. Mają ładne, skośne oczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile ja bym dała za skośne oczy >,< Hah, mój tata zawsze żartuje żebym nie jadła tyle ryżu bo skośnych oczy dostane xD Pozdrawiam
  Akane

  OdpowiedzUsuń

slider